Jak zdobyć wizę Working Holiday do Nowej Zelandii?

Zbliża się połowa lutego, a więc wkrótce dostępna będzie kolejna pula wiz Working Holiday do Nowej Zelandii. W związku z tym postanowiliśmy szczegółowo opisać, jak zdobyć jedną z takich wiz.

Z roku na rok zainteresowanie rośnie, a miejsc dla Polaków wciąż jedynie 100 rocznie. Program Working Holiday w Nowej Zelandii dostępny jest dla obywateli RP zaledwie od kilku lat. Zaraz po wprowadzeniu zainteresowanie nie było duże, ale w tej chwili znacznie przekracza roczny limit wydawanych wiz.

Nasze wnioski składaliśmy w 2013 roku. Rok wcześniej wypełnienie 100 miejsc zajęło kilka dni. W 2013 roku już tylko jeden dzień. W kolejnym, 2014 roku, miejsca rozeszły się w ciągu kilkunastu minut. Ponieważ składanie wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, ciężko nam wyobrazić sobie, co będzie się działo za kilka tygodni. Warto więc poświęcić chwilę i zapoznać się z interaktywnym formularzem, który trzeba będzie uzupełnić, aby można było to zrobić w kluczowym momencie jak najszybciej.

Co trzeba wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Aby złożyć wniosek online, trzeba założyć konto na stronie Immigration New Zealand. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, żeby w dniu składania wniosku nie marnować już na to czasu. Po założeniu konta otrzymujemy email z potwierdzeniem. Zdarza się, że trafia on do spamu.

W czasie kiedy składaliśmy nasze wnioski, trzeba było ostrożnie podchodzić do logowania się na swoje konto. Dwukrotne wpisanie błędnego hasła powodowało zablokowanie konta na kilka godzin, co w krytycznym momencie może decydować o tym czy uda nam się dostać wizę czy nie. Do tego logując się, nie można było wcisnąć enter po wprowadzeniu hasła, bo z jakiegoś powodu było to traktowane, jak próba zalogowania z błędnym hasłem i konto się blokowało. Trzeba było wpisać login i hasło i kliknąć myszką przycisk potwierdzający wprowadzone dane (Login). Wtedy wszystko było w porządku. Nie wiem czy to się zmieniło czy nie, ale na wszelki wypadek lepiej zachować ostrożność. Jeśli ten problem już nie występuje, będziemy wdzięczni za informację.

Sam formularz interaktywny jest bardzo prosty. W większości zawiera pytania, w odpowiedzi na które wybiera się jedną z opcji, dostępnych w formie rozwijanej listy. Mało więc jest wpisywania. Dzięki temu znając formularz z wyprzedzeniem, można zaoszczędzić cenne minuty pomijając czytanie pytań i wybrać od razu właściwe odpowiedzi.

Aplikację na dowolnym etapie uzupełniania można zachować i wrócić do uzupełniania później. Ponieważ jednak miejsca rozchodzą się w ciągu minut, wątpię, żeby ktoś był chętny z tej opcji skorzystać. Można natomiast poruszać się swobodnie pomiędzy stronami, czyli na przykład wrócić z ostatniej strony do pierwszej, nie tracąc wpisanych w międzyczasie danych.

Obecnie złożenie aplikacji online o wizę Working Holiday kosztuje 165 dolarów nowozelandzkich. Opłatę wnosi się kartą kredytową (Visa lub Mastercard) po uzupełnieniu formularza. Można płacić kartą, która należy do kogoś innego, nie ma to znaczenia. Należy pamiętać, że nie wystarczy jak najszybciej uzupełnić formularz, trzeba też jak najszybciej zapłacić, bo dopiero po otrzymaniu płatności system nadaje naszej aplikacji numer w kolejce. Inaczej mówiąc, dopiero jak płatność przejdzie, mamy zaklepane miejsce wśród szczęśliwej setki, o ile dopełnimy pozostałych formalności na czas.

Wypełniamy formularz online

Zaczynamy więc. Każdy krok opatrzony jest stosownym PDFem, żebyście mogli zobaczyć, jak wygląda formularz online i przygotować się do złożenia aplikacji :)

1) Logujemy się na konto i po lewej stronie, w kolumnie Online Services, wybieramy aplikację Working Holiday. Otwiera się osobne okienko, które wygląda następująco. Przewijamy stronę w dół, wybieramy Polskę z rozwijanej listy krajów i klikamy OK.

2) Pojawia się kolejny ekran, na którym potwierdzana jest dostępność miejsc w ramach Working Holiday. Kiedy aplikacje będą już dostępne, ekran ten będzie wyglądał tak.

3)Klikamy Apply Now i otwiera się pierwsza strona formularza online, która wygląda tak. Składa się on z czterech sekcji: Personal, Health, Character i Working Holiday Specific. Najbardziej obszerna jest sekcja Personal, która składa się z trzech części: Personal Details, Identification i Occupation Details.

W części Personal Details wpisujemy dane z adresem, podajemy telefon i maila, a następnie klikamy na część Identification, która wygląda tak. Tu wpisujemy dane paszportu, a jako drugi dokument wybieramy National ID i podajemy dane z dowodu osobistego. Następnie przechodzimy do części Occupation Details, która wygląda tak. Wielu osobom ta część zajmuje najwięcej czasu, bo trzeba przeglądać listy i szukać swojej branży i zawodu.W związku z tym pełna lista branży dostępna jest tutaj, a lista zawodów do pobrania tutaj. Warto poświęcić czas i z wyprzedzeniem odnaleźć właściwe dla siebie branżę i zawód oraz zapisać przydzielony im numer, który następnie wpisujemy w odpowiednie pola w formularzu i klikamy Search. Wynik wyszukiwania wyświetlony zostanie na tej samej stronie i trzeba koniecznie pamiętać, aby przed przejściem do kolejnej sekcji swój wybór zatwierdzić niebieskim „ptaszkiem” umieszczonym koło wyniku wyszukiwania. Dzięki wcześniejszemu wybraniu branży i zawodu zaoszczędzamy sporo czasu uzupełniając formularz w krytycznym dniu, kiedy wybije „godzina zero” :)

4) Przechodzimy do sekcji Health, która wygląda następująco. Uzupełniamy ją w kilka sekund, wybierając z rozwijanej listy „No”, jako odpowiedź na każde pytanie. Teraz można spokojnie przeczytać pytania, ale w dniu składania aplikacji lepiej nie marnować na to czasu, wybrać wszędzie „No” i czym prędzej przejść dalej :)

5) Kolejna sekcja to Character. Tutaj można zobaczyć, jak wygląda. Sprawa ma się tak samo, jak z poprzednią sekcją. Wybieramy „No” w odpowiedzi na każde pytanie i szybko przechodzimy dalej.

6) Jesteśmy w ostatniej już sekcji Working Holiday Specific, która wygląda tak. Odpowiadamy na proste pytania, podajemy planowaną datę przyjazdu do Nowej Zelandii i niezwłocznie przechodzimy dalej klikając Next w prawym dolnym rogu. Jeśli wszystko wypełniliśmy poprawnie, wrócimy do pierwszej strony, a na górze formularza, przy nazwach sekcji, będą zielone „ptaszki”

7) Teraz możemy przewinąć stronę w dół i kliknąć Submit. Naszym oczom ukaże się taki oto ekran, na którym trzeba zaznaczyć „ptaszka” przy każdym akapicie, przewinąć w dół i kliknąć Submit jeszcze raz.

8) Nasza aplikacja jest zakończona. Teraz trzeba jak najszybciej zapłacić i gotowe! Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, po zalogowaniu się na konto w Immigration i po kliknięciu w opcję „My Applications”, powinniśmy zobaczyć informacje takie, jak numer aplikacji, status „Submitted” i status płatności „Received”.

To już wszystko. Coś dużo tych ptaszków było… ;)

Po złożeniu wniosku

Po złożeniu i opłaceniu wniosku, na podany w czasie zakładania konta adres email otrzymamy automatyczną wiadomość z załącznikiem, który zawiera dalsze instrukcje. Załącznik możecie pobrać klikając tutaj.

W ciągu kilku dni (w naszym przypadku w ciągu trzech), wasza aplikacja zostanie przydzielona konkretnemu urzędnikowi DOL (Department of Labour), który skontaktuje się z wami, informując o ostatecznym terminie przesłania dodatkowych dokumentów. Przykładowa wiadomość, którą otrzymałem dostępna jest do pobrania tutaj.

Teraz pozostaje już tylko kompletować i wysyłać papiery. Jeśli z jakiegoś powodu wiecie, że nie zdążycie do lekarza na czas, można poprosić urzędnika, który się z wami skontaktował, o przesunięcie terminu. Trzeba jednak dysponować potwierdzeniem wizyty u lekarza na konkretną datę. Lepiej więc dotrzymać terminu i nie robić sobie kłopotu.

Wizyta u lekarza

Dodatkowe dokumenty, o których mowa powyżej, to Chest X-Ray Certificate (czyli formularz INZ1096, dostępny do pobrania tutaj) oraz Radiologist’s Report.

Aby skompletować te dokumenty, potrzebna będzie wizyta u lekarza i prześwietlenie klatki piersiowej. Niestety bowiem Polska jest traktowana przez Nową Zelandię, jako kraj z wysokim ryzykiem zachorowania na gruźlicę.

Nie wystarczy prześwietlenie i wizyta byle gdzie. Dokumenty musi podpisać i opieczętować lekarz bądź radiolog posiadający odpowiednią akredytację. Listę placówek medycznych, w których można zrobić prześwietlenie na potrzeby aplikacji wizowej można znaleźć na stronie Immigration New Zealand.

Dla zainteresowanych: prześwietlenie i dokumenty załatwiliśmy w Krakowie, w Podgórskiej Poradni Lekarskiej. Niestety Poradnia nie zajmuje się już wnioskami wizowymi do Nowej Zelandii. Na wizytę umówiliśmy się z miesięcznym wyprzedzeniem, czyli zanim jeszcze uzupełniliśmy wnioski online. Polecam taki zabieg wszystkim, którzy planują ubiegać się o wizę, nie ma co odkładać organizowania wizyty u lekarza na ostatnią chwilę. Tym bardziej, że obecnie są tylko 3 miejsca w całej Polsce, w których można dopełnić formalności: dwa w Warszawie i jedno w Krakowie.

Doszły do nas informacje o astronomicznych kosztach, jakie niektórzy ponosili za prześwietlenie i wizytę u lekarza w zeszłym roku. Nas kosztowało to 150zł od osoby. Niestety nie mamy pojęcia o obecnych kosztach, będziemy zatem wdzięczni za wszelkie wiadomości na ten temat :)

Update 03/03/2015 – dostaliśmy informację, że obecnie badania w Warszawie kosztują 70zł.

Skupmy się jednak na dokumentach. Zacznijmy od Chest X-Ray Certificate. Formularz nie jest skomplikowany, składa się z pięciu sekcji, oznaczonych od A do E. Nas interesują tylko sekcje A i B.

Sekcja A jest prawie w całości przeznaczona na dane osobowe. Uzupełniamy wszystko od A2 do A9. A1 teoretycznie powinien uzupełnić lekarz/radiolog po sprawdzeniu paszportu. Nas jednak lekarz poprosił, żebyśmy sami wszystko uzupełnili i nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów. W A8 należy wpisać dowolny tymczasowy zawód, który można wykonywać w Nowej Zelandii, np. barista, kitchen hand, etc. W A9 natomiast zaznaczyć pierwszą opcję, czyli mniej niż rok.

W sekcji B trzeba się tylko podpisać i gotowe. Pozostałe informacje w sekcjach od C do E uzupełnia lekarz/radiolog.

Trzeba koniecznie pamiętać, aby w prawym górnym rogu na pierwszej stronie wpisać numer aplikacji, który otrzymujemy po dokonaniu płatności (oznaczony jako AN – Application Number). Do formularza należy też dołączyć zdjęcie paszportowe, podpisane na odwrocie. Zdjęcie nie może być starsze, niż 6 miesięcy, warto więc z wyprzedzeniem, w tak zwanym międzyczasie, załatwić wizytę u fotografa.

Weźmy na tapetę Radiologist’s Report. Z tym bywają przeróżne problemy. Niektórzy lekarze twierdzą, że nie jest to potrzebne i nie dają takiego dokumentu. Wysłane bez niego aplikacje są niekompletne i nie zostaną zaakceptowane do czasu dosłania tego dokumentu. To tylko niepotrzebnie wydłuża cały proces aplikacji i generuje dodatkowe koszty. Należy więc upewnić się, że lekarz taki dokument nam wyda w czasie wizyty. Jeśli nie będzie chciał, można palcem pokazać odpowiedni punkt, na drugiej stronie formularza w sekcji „Completing the certificate”, że ma obowiązek ten dokument dołączyć.

Co to właściwie jest ten Radiologist’s Report? To zwykły „świstek” z opisem zdjęcia RTG, podpisem i pieczątką lekarza. Opis oczywiście powinien być w języku angielskim, inaczej nie przejdzie. W naszym przypadku Radiologist’s Report zawierał tylko jedno zdanie: „Chest X-ray normal”. I tyle.

Jeśli zdjęcie RTG nie wykazuje żadnych zmian, nie należy do dokumentów dołączać ani zdjęcia, ani płyty ze zdjęciem.

CZYTAJ DALEJ – DRUGA STRONA→

Reklamy

120 myśli w temacie “Jak zdobyć wizę Working Holiday do Nowej Zelandii?”

 1. Wielkie dzieki za informacje Olo, dajcie znac jesli cos sie wyjasni – ja wybieram sie na warynskiego we wtorek i zastanawiam się czy warte zachodu jest latanie po Warszawie i ogarnianie eMedical czy tez po prostu wrzucić to po staremu w kopertę i wysłać, żeby mieć pewność, że dotrze do kogo trzeba i kiedy trzeba.

   1. Tak jak wspominałem juz tam byłem ale tylko 11dni wiec mniej więcej wiem czego się spodziewać
    Dzięki za wasz blog, pomógł mi ogarnąć ta wydawało by się latwa materię
    Pozdrawiam

  1. Grzesiek, Ty byles z nami w przychodni w Wawie? Mi odpisala oficer, ze moja aplikacja jest „Open”. Dzwonilem na Warynskiego – u nich podobno wszystko OK, a na Okopowej okazuje sie, ze pani dr jest na wyjezdzie sluzbowym do srody…
   Po tym jak wrzucono badania z Warynskiego dr jeszcze jakos zatwierdzala aplikacje?

 2. Tak to ja :) doktor mówiła że nie będzie jej 2 dni ale na pewno wszystko jest ok skoro moje przeszło
  Ja mam approved :) multiple visa

 3. Ja również mam approved. Odnoszę wrażenie, że oficerowie troszkę się obijają. Potrzeba cierpliwości..

  1. Ooo! To niezle. Super! Gratuluje :) Pamietam, ze ty Grzesiek miales kogos innego niz Donna, a Ty Roksana? U mnie sprawa jest tego typu, ze jeszcze moj drugi kod NZER (ten pierwszy – nieudany) wisi w systemie, wiec musze to wyjasnic, mam nadzieje, ze to tylko o to chodzi i niebawem tez bedziemy mieli approved!

 4. Ja również mam Donnę. Z tym, że Pani Donna nie raczyła nawet napisać do mnie maila, więc kontaktowałam się telefonicznie z ambasadą. Tam powiedzieli, że jestem przydzielona do Donny, więc napisałam do niej maila z numerem NZER, nie odpisała nic tylko od razu aplikacja była approved, nawet skana tego dokumentu z numerem nie musiałam wysyłać. Może zadzwonicie też? Bez problemu udzielą wam informacji. Trzymam kciuki!

 5. To trzeba coś jeszcze dosyłać? My jesteś po wizycie u lekarza w Krakowie. Później doszedł do nas mail z eMedical, a później lekarz przesłał kopię z Copleted Medical Exam (ze zdjęciem i numerm NZER) Czy trzeba to przesyłać dalej do oficera?

 6. Ważne jest żeby oficer dostał numer NZER. Jeśli macie już approved to już nic nie musicie wysyłać.

 7. Do doktórki, która zajmuje się tworzeniem tych wizowych profilów z nr NZER robi się kolejka. Umawiałem się dzisiaj na piątek popołudnie.

  Chciałem sobie machnąć wszystko za jednym przyjazdem do wawy a tu kaszana. Jeszcze raz trzeba jechać :/

 8. Kurde… byliśmy w piątek u lekarza. Wszystko załatwione przez eMedical i cisza… żadnej informacji od oficera. Wczoraj z niecierpliwości dosłałem mu kopie Completed Medical Exam, który przysłał mi lekarz i dalej cisza…

 9. I ja tez mam approved :) Wczoraj zrobiłam X- ray i dziś dostałam już odpowiedź. Super szybko.

 10. I ja juz dostalam odpowiedz. Musze przyznac ze moj officer Peter, byl bardzo pomocny. Po tym jak, przed eMedical, zostal wyslany moj certyfikat okazalo sie ze moj numer paszportu w aplikacji nie jest zgodny z tym ktory widnieje na papierach od lekarza. Wyslalam im wiec zdjecie paszportu. Okazalo sie ze brakowalo tam poczatkowych literek ( Ps. Dalabym sobie glowe uciac ze przy aplikowaniu bylo napisane, ze numer nie moze zawierac liter, wiec je skasowalam ) W emailu zwrotnym dostalam informacje ze departament ktory zajmuje sie danymi osobowymi dostal juz kopie mojego dowodu i w ciagu 48 godzin wiza powinna byc zatwierdzona. I tak tez sie stalo, dzisiaj dostalam maila od Petera officera zeby sprawdzic online „my application” i ze gratuluje, viza zostala zatwierdzona!!!!!
  Ale jestem podekscytowana. Teraz trzeba mi tylko zaczac odkladac, a to chyba trudniejsze niz sama aplikacja bedzie ;)
  Powodzenia dla wszystkich ktorzy wciaz czekaja, a ci ktorzy nie dostana, nie poddawajcie sie i madrzejsi o tegoroczne doswiadczenie probujcie za rok! :D

 11. Słuchajcie, a jest szansa, ze jesli dostaną na czas wyniki badań to mogą tej wizy jeszcze nie przyznać? Czy jeśli wszystko z wynikami ok i dostaną je kiedy trzeba to to raczej formalność?

 12. Byliśmy dzisiaj zrobić x ray no i zrobili nam też foto do systemu bo jak się okazuje, w ogóle tych dokumentów nie trzeba było drukować i wypełniać bo wszystko online. No i później x ray i za chwilę przyszła pani że wszystko już mają i tyle, i dziękujemy. Ale jakoś tak wszystko dziwnie, a wizyta u lekarza? Nic?

 13. Pytanie do osob, ktore wysylaly dokumenty poczta: Pocztex czy inny kurier? Jesli inny kurier, to jakas stronka godna polecenia?

 14. Mam wizę! :) Radość mnie rozpiera! Jeszcze raz bardzo, bardzo Wam dziękuję za ten mega pomocny wpis. Pozdrawiam ciepło! :)

  P.S.
  Nadałam przesyłkę Pocztexem, doleciała szczęśliwie wczoraj.
  Dzisiaj wieczorem dostałam odpowiedź.

 15. Dzięki ogromne za tak duży odzew!!! Wszystkim, którzy dostali wizy serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że wpis się przydał :) Za tych, którzy nadal czekają trzymamy mocno kciuki! :) Wszystkie cenne wiadomości od Was o zmianie w procesie wyrabiania wizy zamieściliśmy już w tekście :) Jesteście super, raz jeszcze dzięki :)

 16. A my mamy Donnę i denerwuje mnie ta pani, bo wczoraj o 13 dostałam maila z emedical, że wszystko jest dostarczone a wciąż żadnej odpowiedzi. A widzę, że nie trzeba jakiejś większej wiedzy mieć, żeby zaakceptować wizę, skoro wystarczy, że dokumenty dojdą na miejsce.

 17. Ja mam lekko krzywy kregoslup (jak 80% narodu) i moje dokument trafily do asesora ktory oceni czy mam doslac dodatkowa dokumentacje :/

 18. Kasia, a kontaktowałaś się z Donną? Podałaś jej numer NZER? Co do jej osoby, to trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ja już miałem wszystko gotowe 19 lutego, a dopiero wczoraj przyznano mi wizę, bo były problemy z moim kontem na eMedical. Niestety, ale Donna nie jest zbyt wylewna, dlatego trzeba ją ciągnąć za język….

  1. wysłałam jej skan dokumentów z numerem nzer od razu jak dostałam dokumenty po zrobieniu x raya, czyli w piątek, więc nie wiem czy teraz też powinnam jej coś pisać?

   1. Ja zrobiłem prześwietlenie bardzo późno bo rano 3 marca czyli nowozelandzkim wieczorem 3 marca. Lekarz przesłał wyniki więc 4 marca rano już powinni mieć. Dopytałem się Petera 5 marca (1 w nocy u nas, 13a u nich) co dalej to mi odpisał „We can expect the health assessment to be completed over the next few days and then if all is well we can make a final decision on the application. „. 15 dni od złożenia aplikacji mija dzisiaj, 2 dni od wysłania wyników w eMedical ale decyzji jeszcze nie podjęli.

    Dobrze jest pisać do nich tylko, że różnica w czasie jest irytująca :) Peter pracuje od 20ej do 4 rano naszego czasu np. :)

 19. Hej, Dzisiaj dostałam maila od Donny z potwierdzeniem otrzymania wizy. U mnie wyglądało to trochę inaczej, bo jestem w NZ już od roku i ode mnie wymagali jeszcze police certiticate. Wszystko dostarczone i wiza zaakceptowana. W zeszłym roku koło 13-14 marca były jeszcze jakieś miejsca wolne. Także jak komuś się nie udało 18 lutego, to niech czatuje po 10 marca.
  Pozdrawiam
  Asia

 20. a czy ktoś wie czy ten dead line (10.03) jest na dostarczenie wyników do NZ? czy dla „cudownego” oficera na podjęcie decyzji?

  1. Mamy wizy! Ja miałam approved z niedzieli na poniedziałek a mój chłopak właśnie dostał wiadomość. Cudnie

  1. Nasi znajomi którzy tam są mówili że teraz w zimie nie ma za dużo pracy. No szczególnie tam gdzie my się wybieramy :) Dlatego też dopiero na listopad planujemy.

 21. Gratuluje zdobytej wizy! ;)
  pprobowalysmy w tym roku swoich sil z kolezanka i sie nie powiodlo ;]…
  Wypelnilysmy formularz w 17min i to sie okazalo juz za dlugo poniewaz wszystkie wizy sie rozeszly :(

  Poku co pozostaje nam wiza turystyczna…

  1. Nie poddawajcie się dziewczyny! Może za rok się uda!;) Ale to prawda, że w tym roku wizy rozeszły się szybciej, niż ciepłe bułeczki, z roku na rok coraz szybciej :( Powodzenia!

 22. Mnie też się udało dopiero za 2 razem :) Za 1 wypełniałem pół godziny a za 2 udało się w 6-7 minut. Trzeba próbować … do skutku :)
  Wybiera się ktoś może w grudniu ???

 23. hej! Świetny artykuł :) Mam pytanie do Was, wszędzie podana jest informacja o karcie kredytowej, a czy można zapłacić kartą debetową Visa, którą płace zwykle przez Internet? Z góry dzięki za odpowiedź :) Pozdrawiam!

Podyskutujmy!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s